تبلیغات
Irankennel Gharib - تغذیه سگ
Irankennel Gharib

T.me/irankennelgharibتهیه کردن غذای خانگی

 امکان تهیه جیره غذایی متعادل ومناسب در خانه میسر می باشد. هرگز برای سگ بالغ گوشت چرخ کرده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آنها بالا است. تکه هایی ازگوشت که چربی کمتری دارد مناسب تر میباشد و خودتان می توانید درصورت نیاز آن را چرخ کنید. بالانس بودن جیره غذایی سگ بسیار مهم است اما تنوع آن اهمیت کمتری دارد. اگر چه وجود مقدار معینی سبزیجات درجیره غذایی سگ مفید است اما باید بخاطرداشته باشید که سگها حیواناتی گوشتخوارند واگرشما خود عادت به گیاه خواری دارید نباید تنها غذاهای گیاهی را به سگ تحمیل کنید. از دادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیز نیز میباشند به سگ خودداری کنید. برای تهیه غذا درخانه از ریه گوسفند و گاو استفاده نکنید زیرا این اندامها علاوه براینکه ارزش غذایی چندانی ندارند اغلب حاوی کیستهای انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند. ضمنا از پای مرغ نیز در صورت امکان استفاده نکنید زیرا ارزش غذایی چندانی ندارد و زیادی آن می تواند منجر به یبوست گردد. درهرصورت توصیه می شود حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد و باعث اسهال الهضم شدن آن می گردد. درتغذیه حیوان همچنین می توانید ازسنگدان پاک شده مرغ اسکلت مرغ و کله مرغ استفاده کنید اما برای جلوگیری ازبوی نامطبوعی که درموقع پختن اسکلت مرغ درفصل تابستان ایجاد می شود می توانید از پیاز ، سیر ، ادویه و یا سبزیجاتی نظیر اسفناج یا جعفری استفاده کنید .

اصول تغذیه :

شرایط هر سگ در نوع تغذیه سگ بسیار مهم است آیا سگ یک سگ کاری است یا نگهبان و یا سگی برای ورزش و شكار  سگ سالنی. در چه سنی قرار دارد . پیر یا جوان – دچار بیماری خاص میباشد یا خیر – آیا در دوران شیر دهی بسر میبرد یا در دوران حاملگی  و ....

سگهای آپارتمانی :

سگهایی که در آپارتمان یا در قفس نگهداری میشوند .

سگهای فعال :

سگهای بالغ که آزادانه فعالیت دارند و یا ذر قفس های آزاد بین 40 تا 150 متر مربع نگهداری میشوند

سگهای کار :

سگهای بالغی که با سرعت 8 کیلومتر بر ساعت 6%روزانه بالغ بر 4ساعت فعالیت دارند .

ازآن جا بحث تغذیه بدون دانستن نقش آب پروتئین کربوهیدراتها و چربی و ویتامینها امکان ندارد به بحث در مورد هر کدام از موارد ذکر شده خواهیم پرداخت .

آب شاید مهمترین عنصر حیات باشد –آب  بیش از هر ماده غذایی دیگر در طول روز تعویض میشود . میزان آب در همه بافتها یکسان نیست 72%بافت عضلانی و 25تا 30% در بافت چربی و 10 % در استخوان و غضروف آب وجود دارد .

 وظایف آب در بدن سگ شامل می شود بر :

حلال مواد مغذی – هورمونها  مواد دفعی حاصل ا ز متابولیسم مانند co2 ,آمونیاک و الکترولیتها نقش در سنتز مواد جدید

تسهیل در عبور غذا در مری – نرم و لغنده کردن سطح مفاصل  - تولید شیره های گوارشی :

تنظیم درجه حرارت بدن منبع بعضی از عناصر جزعی چون فلوئور مس روی و در آبهای سنگین کلسیم و منیزیم در فعالیتهای بیوشیمیایی فعالیت دارد –نرم سازی و روان سازی حرکات بافتها باعث می شود باعث مایع بودن لنف و خون میباشد اب عملا در هر واکنش شیمیایی دخالت دارد  به عنوان بخشی از بافت غذا ها به طوری که آب موجود در غذاهای جامد از صفر تا 96%در نوسان است .

از طرفی یکی از محصولات نهایی متابولیسم پروتئین 0کربوهیدرات و چربی اب سات از هر گرم چربی – کربوهیدرات و پروتئین به ترتیب 1.7,.0.6و0.42 گرم آب بدست میآید د رنتیجه آب حاصل متابولیسم 100 کیلو کالری چربی ,کربو هیدرات,وپروتئین به ترتیب 11.1,15و 10.5 گرممیباشد 7-80حجم خون و 97%حجم ادرار از آب تشکیل شده است .

برای سوزاندن هر کیلو کالری یک سی سی آب نیاز است . یعنی اگر سگ 1000 کیلو کالری نیاز داشته باشد  در نتیجه یک لیتر آب نیاز دارد . سگ همیشه آب سالم و تمیز داشته باشد.:

 هر گاه 10 درصد از آب بدن کاهش یابد علایم کم آی ظاهر میگردد و اگر به بیش از 20%برسد کشنده خواهد بود افزایش آب نیز و باعث بوجود آمدن خیز یا ادم میباشد . در درجه حرارت بالا بدن مقادیر زیادی آب دفع میشود که به همرا ه آن مقداری

 fرای رشد و ساخت سلولها ضروری میباشند  بافت حیوان از مقدار زیادی پروتئین تشكیل شده و از ارکان مهم تغذیه میباشد – پروتئینها به واحدهای کوچک تر بنام پپتیدها تقسیم شده در  مقاوم سازی  بدن

25% کالری توله ها از پروتین تشكیل میشود و در دوران پیری 50 در صد -90تا 95%گوشت تازه توسط سگ هضم میشود در حالیكه که 69 تا 80% درصد پروتئین گیاهی قابل هضم میباشد بدین منظور اگرچه سویا پروتئین بسیار مرغوبی برای سگ محسوب میشود ولی باید به طور تدریجی به سگ داده شود –برای سگهای کوچک جثه 250 تا 300 گرم  گوشت در روز نیاز است و برای سگها بزرگ جثه 500 تا 600 گرم گوشت نیازمیباشد

کمبود پروتئین  باعث کم وزنی تحلیل عضلات لاغری مفرط کاهش اشتها عدم رشد خشن شدن پوشش بدن کاهش سیتسم ایمنی  کمبود توارث و کم شیری خواهد شد.

بهر حال از فیبرها قابلیت جذب بالایی دارند و باعث تسهیل حرکت مواد در دستگاه گوارش –جلو گیری از نفخ (ایجاد سرعت در حرکت مواد غذایی)-کمک به هضم مواد غذایی  برای لاغر کردن سگهای چاق به عنوان هجم دهنده حد اکثر 10% استفاده شود در جیره در بیماران دیابتی سبب تسهیل جذب غذا در سگهای میشود 10 تا 15 %

اثرات سوء در موارد که زیاد به سگ خورانده شود :

جذب چربی ها و ویتامینها را کاهش میدهد –سرعت جذب را کاهش میدهد –ورم شکم –افزایش مدفوع بنابر این توصیه میشود بیش از 5%در جیره غذایی سگ سالم بکار نرود.

برای حمل ویتامینها ی حلال در چربی ضروری میباشند – در اخر برای دلپذیر بودن و خوشمزه  تر شدن غذای سگ مهم است

بیش از میزان مصرف

چربی بیش از حد در بدن به صورت پی ذخیره شده و اگر همین طور اضافه شود سگ چاق و چاقتر میشود که در جراحی ها ایجاد مشكل خواهد کرد

 همچنین ایجاد دیابت را سبب میشود -و بیماری های ارتو پتدی را بهمراه خواهد داشت .

کمبود در بدن :

گرچه کمبود روغن در حیوانات بسیار نادر است ولی خشكی پوست  و زبر شدن مو ا تولید شوره توری پوست را بهمراه خواهد داشت

در ذکر نیاز چربی همین بس که اگر در یک توله از غذای سنتتیک و بدون چربی استفاده شود توله تلف خواهد شد 0

یک مثال یک پوند روغن ذرت 1585 کالری و یک پوند روغن حیوانی 4100کالری انرژی تولید میکند .

ویتامینها به دو دسته حلال در چربی و حلال د ر آب تقسیم میشوند ویامینهای حلال در آب دارای عناصر کربن –هیدروژن-نیتروژن و در بعضی موارد گوگرد یا کبالت می باشند این نوع ویامینها بر خلاف حلال در چربی از ادرار دفع میشوند

ویتامینهای حلال در چربی فقط دارای عناصر کربن اکسیژن و هیدروژن میباشند - این مواد ملكولهای ساده تری دارند تا دیگر مواد غذایی اثرات متفاوتی هم در بدن دارند ویتامین C - همچنین مینرالها نقش در وظایفی چون استخوان سازی –غضروف سازی –واکنش های آنزیمی –مواد سیال بدن ترانس پورت اکسیژن در خون فعالیت های عادی عضلانی و تولیدات هورمونی نقش دارند - بسیاری از فعالیتهای بدن با اثر متقابل با مینرالها نمود پیدا میکند  مواد معدنی معمولا به دو صورت میکرو المانها و مایکرو المانها تقسیم میشوند میکرو المانها که نیاز بیشتری در بدن به انها است بدین شرح می باشند کلسیم   فسفر   سدیم  کلر   پتاسیم    منیزیم   و گوگرد - مایکرو المانها شامل :  آهن   منگنز مس  سلنیم  ید

کلسیم .. فسفر

کسیم و فسفر از مینرالهای اساسی بدن میباشند که برای رشد طبیعی استخوان بسیار مناسب میباشد در ساختمان دندانها و ساختمان استخوانها  همچنین انعقاد خون  و کمک به انتقال مواد به دیواره سلولی و کمک به تحریك پذیری دیواره سلولی نقش بسزایی دارند

قبل ازجفتگیری باید کمی غذای حیوان را تقویت کرد. یک راه خوب برای این کارافزودن مقدارکمی مکمل پروتئینی مثل تخم مرغ یا شیربه غذای روزانه سگ می باشد. بعد ازجفتگیری می بایست جیره حیوان به حالت قبل برگردد. سگی که ازلحاظ بدنی شرایط مناسبی داشته باشد می تواند درخلال آبستنی ازجیره عادی خود بهره مند گردد.

ازهفته سوم وچهارم وزن سگ شروع به افزایش می کند ودراین زمان می بایست مقدارغذا را به تدریج افزایش داد واین عمل باید طوری صورت گیرد که درزمان زایمان 35 الی 50 درصد بیشترازغذای قبلی وعادی تغذیه نماید.

برخی ازپرورش دهندگان سگ اعتقاد دارند که دراین زمان می بایست ازمکملهای غذایی بخصوص مکمل پروتئینی طبیعی نظیرشیر. تخم مرغ. گوشت وکبد استفاده کرد. البته مصرف این مکمل ها نبایستی بیش از10 درصد غذای روزانه باشد. با افزایش وزن دام وتغذیه آن می بایست که دفعات غذا دادن را بیشترنمود وفواصل بین آنها را کاهش داد. این امربخصوص درسگهای کوچک اهمیت بیشتری دارد زیرا ازعوارض پرخوری پیشگیری می گردد. تغذیه روزمره 3/1 آخرآبستنی را می بایست تا اوج شیردهی نیزافزایش داد.

برخی ازسگهای ماده درخلال یکی دو روزاول بعد اززایمان غذای کمی می خورند. اما بعد ازاین دوره اشتها ونیازبه تمام عناصرغذائی به شدت افزایش یافته ودرعرض 3هفته به حداکثرخود می رسد. طی این مدت مقادیرکافی کلسیم. فسفرو ویتامین  Dمی بایست دراختیارمادرقرارگیرد تا ازبروز اکلامپسی (eclampsia) درانها پیشگیری گردد. بعد اززایمان سگ می بایست که ترجیحا به وزن اولیه قبل ازجفتگیری ویا حداکثر5 الی 10 درصد سنگین ترازقبل برسد. درخلال 3هفته اول بعد اززایمان سگ به 2 الی 3 برابرغذای عادی درروزنیازدارد که می بایست در3 یا 4 نوبت دراختیاراو گذارده شود. ترکیبات غذا نیزهمان چیزی است که درخلال 3/1 آخرآبستنی دریافت می کرد. وفقط مقدارآن افزایش می یابد.

به توله های نوزاد می بایست اجازه داد که پس ازراه افتادن به مقدارکمی ازغذای مادربخورند. با کم شدن شیرمادرمی بایست غذای مادررا نیزمحدودترنمود. بدین نحو که درروزاول هیچ غذائی نباید به مادرداد اما درروزدوم 4/1 ازغذا کاسته شود وبه همین ترتیب روزسوم 2/1 ودرروزچهارم 4/3 ازغذای حیوان کم می شود وپس ازآن همان مقدارغذائی که قبل ازجفتگیری دریافت می نمود دراختیارش قرارخواهد گرفت. این روند به کاهش تولید شیرواجتناب ازمشکلات پستانها کمک می کند. درهرصورت مقدارکافی آب باید دراختیارحیوان باشد

 دستور پخت غذایی ساده درمنزل :

 این مقادیربرای یک سگ 10 کیلوگرمی می باشد.

 3/2 فنجان چایخوری برنج خام                         1 قاشق چایخوری پودراستخوان

3/1 فنجان چایخوری گوشت                            1 قاشق چایخوری روغن ذرت

6    قاشق چایخوری جگر                             2/1 قاشق چایخوری نمک یددار

 

روش پخت

گوشت را پس ازخردکردن درکمی آب بپزید. برنج را کته نموده وبا گوشت مخلوط نمایید. پس ازخنک شدن سایراجزاء را به آن اضافه کنید وبصورت سرد یا ولرم به سگ بدهید.

 برای حفظ شرایط بدنی مناسب درسگهای کوچک وسگهای بزرگی که برای رشد وفعالیت به انرژی بیشتری نیازدارند میزان برنج را نصف ومقدارگوشت را دوبرابرکنید.

 * برای سگهای چاق میزان برنج را نصف کرده گوشت کمتری استفاده کنید و 3/2 فنجان چایخوری جوانه گندم. مالت وانواع مخمرهای حاوی ویتامین های گروه B استفاده شود.

* برای سگهای پیرمیزان برنج را نصف کنید و2/1 فنجان چایخوری گوشت و 2/1 فنجان چایخوری جوانه گندم به غذا اضافه کنید.

 روش دیگری که می توان برای تغذیه سگها بکاربرد پختن غذایی شبیه به آبگوشت برای آنها است که درآن علاوه بربه کارگیری گوشت واستخوان(بنابه شرایط اقتصادی) می توان ازسبزیجات وغده های گیاهی نظیرشلغم وهویج وسیب زمینی نیزاستفاده کرد. شایان ذکراست که سگ یک حیوان گیاه خوارنیست وچنانچه سگی را مجبوربه خوردن گیاهان نمائیم منجربه عوارض گوارشی وبروزاستفراغ واسهال خواهد شد ولی شروع تغذیه با مقادیرکم وسپس افزایش تدریجی آنها باعث تطابق دستگاه گوارش وتحمل آنها می شود. می توان به این آبگوشت نان نیزافزود. مطمئن باشید که سگها با علاقه خاصی آن را خواهند خورد.

  بعضی از صاحبان سگ  گمان میکند هر چه بیشتر به سگشان غذا بدهند و او آنقدر بخورد تا کاملا سیر شود و در این زمان آنها نمیداند که در دوران  کودکی چه مسایل برای سگشان پیش می آید و در زمان بلوغ نیز مععضلا ت از نظر سلامتی برای سگشان بوجود خواهد آمد .  برای شما مثالی بیارم و خود میتوان توله ای که از مادر و پدر هفت کیلو گرمی بد نیا آمده بود با رعایت جیره غذایی و بدون اینکه او را در فقر غذایی قرار دهم در شرایطی که تمام املاح و مواد معدنی و ویتامین ها حدود 3کیلو گرم در زمان بلوغ رسانده بودم و این در حالیست که سگی که از پدر مادر حدود 4 کیلو گرم را تا حدود7 کیلو گرم و ا  این به این معنی نمیباشد که سگ خود را از غذای کامل محروم کنید شاید که کوچک بماند.

زمان تغذیه :

زمان تغذیه در سگها بسیار مهم است برای سک های بالغ و کوچک در صورتی ک تربیت ادرار و مدفوع آموخته باشد برای سک های زیر 10 کیلوگرم دو وعده غذایی در نظر بگیریم چون سک در غیر این صورت سگ جوان همواره گرسنه خواهد ماند و دلیلی برای اشغال خوری را در سگ بوجود خواهد بود .سعی کنید در زمان  تغذیه در سگها را در صبح و ساعات حدود عصر باشد و اگر غذای سگ را در شبها به او بدهید باعث چاقی بیش از در سگهای مسن و در سگهای جوان  باعث اختلال  در زمینه تربیت و ادرار و مدفوعش خواهد شد .ساعت مناسب حدود شش بعد از ظهر برای سگها بسیار مناسب میباشد .

نحوه غذا دادن به سگها :

در باره غذا خوردن سگها به همراه انسان نظرات متفاوتی اظهار میشود من میگویم اگر میتوانید و همانطور در قبل توضیح دادم سگتان را اصلا در آشپز خانه یا جایی که خودتان غذا میخورد راه  ندهید و در این صورت زمان غذا خوردن شما هیچ دلیلی سگتان با شما همزمان باشد که سگ شما را به دلیل اینکه خودش غذا دارد گدایی کند . ولی در صورتی سگتان به گدای از افراد خانواده عادت ندارد تمامی اعضای خانواده و مهمانها توجیه شده  باشند که تحت هیچ شرایطی به او غذایی خارج از آنچه در ظرفش قرار دارد به او ندهند میتواند ید غذای اورا فقط در ظرف مخصوصش قرار دهید .

نوع غذا :

در قبل هم ذکر شد که سگ به مانند انسان نباید تنوع غذایی داشته باشد و غذا های خود را میخورد ولی اگر هر روزه آن سگ یک غذای خاص را بدهند او نیز همچنان این غذا را میخورد و در ضمن بسیار هم خوشحالند که شر غذا درست کردن برای سگها خلاص شده اند. ولی نمی دانند که سگ بیچاره از ترس گشنه ماندن مجبور است این غذا را بخورد چون میداند اگر همین غذا را هم نخورد حتما خواهد مورد. در ثانی در صورتی که دایما از یک غذای خاص استفاده شود مثلما انواع دیگری از مواد غذایی که خواص غذایی خاص خودشان را دارند محروم میگردند . لاجرم همه ویتامینها و دیگر مواد مغذی به سک نخواهد رسید . بارها دیده ام که صاحب سگ با افتخار میگوید من روزانه 2کیلو اسکلت برای سگم میگذارم تا بخوردو او چه بلای بر سر سگ بیچاره می آورد تازه خیلی هم به ا لطف کند در زمان زایمان کمی به او شیر میدهند .!!!!و من همواره نصیحتم به این افراد این است که شما بجای سگ زنده یک عروسک سگ شكل بگیری مطمئنم زحمت کم تری دارد بنابر این سعی کنید از یک غذای خاص بیش از بار 2 تا  در هفته برای سگتان استفاده نکنید و یا حداقل ترکیبات متنوعی را اهم از کربو هیدرات(غلات)به  گونه ها و اشكال متفاوت و همچنین سبزی جات در غذای سگتان استفاده نمایید .و هر روز ترکیب متفاوتی از گوشت و غلات با سبزیجات برای سگتان محیا کنید  

از مواد زیر در غذای سگ استفاده نگردد :

هر گونه گوشت قرمز به صورت خام   جگر و شش گاو و گوسفند   قارچ  پیاز خام  ادویه جات تند –سفیده تخم  مرغ به صورت خام  -شیر حاوی لاکتوز-  سویا به تنهایی –سیر- .شكلات- .تخمه آفتاب گردان .تن ماهی-  نان به  مقدارزیاد-جگر مرغ واحشای مرغ- . سیب زمینی خام –هر گونه استخوان مرغ  استخوان ماهی و ماهی- با استخوان کله و پای مرغ -وکلیه استخوانهای ریز مرغ-  ماهی با استخوان حتی استخوان خیلی ریز تخم مرغ خام 

همچنین گیاهان زیر از دسترس سگ بدور باشد:

 تنباکو -تنبا کوی وحشی-سوسن وحشی-گل شیپوری پیچی و وحشی –گل نرگس- دانه سیب- هسته هلو-مارچوبه -آزالیه -شاه بلوط هندی- کاج بودایی -گیاه همیشه سبز- نارنگی کلماتیس -کرچک هندی -سرخس نخلی -پنجه مریم –نرگس زر د -پامچال فرنگی -خون سیاوشان -سوسن سفید(خصوصا در گربه)-سرخس نخلی -پنجه مریم- نرگس زرد- پامچال فرنگی گیاه اوکالیپتوس -گل انگشت دانه  –شمعدانی  -گل شیپور پیچک امریکایی-زنبق رشتی -گیلاس اورشلیم -نهاله گوجه فرنگی  زنبق(در گربه)درخت مو مناطق گرمسیری-پیچک -درخت نخل ساك و-پامچال-زهر الزبیع-گل صد تومانی -گل شیپوری پیچی-  بلوط -بنتقنسول-سرخس- انجیر هندی -هلوی پوسیده -زنبق -پیاز-خرزهره -انجیر  هندی –نرگس –دارو اش -کرچک هندی -درخت نان

پیاز و سیر دو ماده غذایی خطرناک برای سگ

 سیر و پیاز حاوی یک ترکیب شیمیایی بنام تیو سولفات هستند که خوردن آن می تواند برای سگ و گربه خطرناک باشد.خوردن حتی مقدار کمی پیاز خام یا پخته می تواند سبب ایجاد نوعی کم خونی در سگ گردد (hemolytic anemia) .در ابتدا علائم مسمومیت که معمولا پس از چند روز ایجاد می گردد شامل حالت تهوع واستفراغ می باشد و سگ از خوردن غذا امتناع می کند.به فاصله کوتاهی سگ دچار تغییر رنگ ادرار ناشی از مواد آزاد شده از گلبول های قرمز تخریب شده در خون می گردد و علائم کم خونی به صورت بی حالی وضعف و تنگی نفس ظاهر می گردد. خوردن یک وعده پیاز البته به مقدار زیاد مثلا حدود 600 گرم و یا به دفعات متعدد مثلا 150 گرم در هر وعده غذایی در یک سگ حدودا 10 کیلو گرمئ می تواند سبب مسمومیت شدید گردد.

مسمومیت با شکلات

شکلات حاوی ماده ای بنام تئوپرومین است که بدلیل عدم توانایی بدن سگ در متابولیزه کردن ودفع آن(بر خلاف بدن انسان )می تواند سبب مسمومیت شود.علائم مسمومیت حدود چند ساعت بعد از خوردن کاکائو و یا شکلات البته بسته به مقدار آن و نیز جثه سگ ، ایجاد می گردد.طیف اثرات سمی تئو برومین از ایجاد علایم یک مسمومیت گوارشی ساده یعنی استفراغ و اسهال تا سر دیگر طیف یعنی مرگ کشیده شده است.خطر ناکترین اثر این ماده ناشی از تا ثیرات قلبی آن به صورت افزایش ضربان قلب و ایجاد نا منظمی در ریتم قلب می باشد که متعاقب فعالیت بیش از حد سگ می تواند سبب ایست قلبی و مرگ شود.تشنج، خونریزی داخلی،اسهال،استفراغ و افزایش غیر طبیعی ادرار و تحریک پذیری سگ از دیگر علائم مسمومیت با این ماده است.لازم به ذکر است خوردن حدود ۷۰ گرم شکلات برای یک سگ ۱۰کیلوگرمی می تواندایجاد مسمومیت کرده و حتی مرگبار باشد!

 تغذیه غلط نه تنها زمینه چاقی حیوان را فراهم می کند بلکه علت متداول ناراحتیهای پوست. هیستری. دیستروفی عضلانی( تحلیل عضلات) وسایرناهنجاریها است. باید همواره این حقیقت ساده را به یاد داشت که سگها حیوانات گوشتخواری هستند. آنها درحالت طبیعی تنها ازگوشت خام واستخوان تغذیه می کنند وگاهی هم برای تامین ویتامینها وموادمعدنی موردنیازخود مقداری گیاه وحشی وعلف می خورند. بنابراین روش ایده آل برای اینکه سگ خود را ازنظررژیم غذایی سالم نگاه دارید پیروی ازرژیم طبیعی غذایی وتغذیه با تنها گوشت خام می باشد که مقدارکمی سبزیجات خام تازه با آن مخلوط شده باشد. می توان هرهفته یک استخوان بزرگ خام نیزدراختیارحیوان قرارداد. ولی باید ازکلیه استخوانهای کوچک – مانند استخوانهای شکسته. مهره های کوچک وغیره پرهیزکرد. سگهای اهلی امروزی تمایل دارند که گاهی استخوانهای کوچک را یکباره فروببرند واین کارباعث گرفتگی مری یا روده می شود که نگرانیها وعوارض حاصل ازرفع انسداد به روش جراحی را درپی خواهد داشت. کلیه باصطلاح مکملهای جویدنی سگ خطرناک هستند. بیشترازآن جهت که شواهدی دردست است که آنها زمینه سازتشکیل سنگهای ادراری( سنگهای کلیه. حالب. مثانه وپیشابراه) می باشند. تخم مرغ . پنیر. ماهی وگوشت سفید( مرغ وخرگوش وغیره) جانشینهای پروتئینی مناسبی برای گوشت می باشند. ولی این بارنیزباید کلیه استخوانهای ماهی وطیوروجوندگان را کاملا ازگوشت آنها جدا کرد. بایستی بیسکویت وغذاهای آماده سگ به شکل ذخیره موجود باشد وتنها زمانی ازآنها استفاده گردد که غذاهای پروتئینی مناسب دردسترس نباشد با این حال ممکن است دراکثرنژادهای بزرگترلازم باشد که درصدی ازآنها را به منظورتامین حجم کافی مورد استفاده قرارداد .

بنابراین باید یک رژیم غذایی ایده آل به این ترتیب باشد:

دسته اول- توله ها ازهنگامی که ازشیرگرفته می شوند تا سن ده هفتگی

چها وعده غذا درروز که مقدارآن براساس نژاد وجثه متفاوت است:

اولین وعده    ساعت 8 بامداد  :   یک تخم مرغ خام یا یک تخم مرغ آب پز سفت که کاملا خورد شده است.

دومین وعده    ساعت ۱۳  :    پنیررنده شده با کاهو. هویج کلم یا گل کلم که کاملا ریزشده است .

سومین وعده      ساعت 6 بعد ازظهر  :   گوشت قرمزخام- قیمه شده همراه با سبزیجات خام تازه ای که خورد شده باشد.

چهارمین وعده    ساعت 11-10 شب      گوشت قرمزیا سفید خام یا پخته که این بارنیز سبزیجات تازه به آن اضافه شده باشد.

نوشیدنی    هم شیر و هم آب که آب باید بدون محدودیت دردسترس حیوان باشد.

تا آنجا که به مقدارغذا مربوط می شود باید مجموع مقدارروزانه آن برای نژادهای کوچکترحداقل 113 گرم و برای نژادهای بزرگتردست کم 454 گرم باشد.

دسته دوم – ازسن ده تا شانزده هفتگی باید مقدارغذا همگام با رشد سگ رفته رفته افزایش یابد: مواد غذایی اساسی باید به گونه بالا حفظ شوند ولی می توان شیررا قطع کرد وتنها ازآب برای آشامیدن استفاده نمود: تعداد وعده ها بایستی به سه مرتبه درروزکاهش پیدا کند- 8 بامداد. 2 بعدازظهرو 8 شب. می توان برای کاستن ازقیمت غذا که باید مقدارروزانه آن درسن 16 هفتگی برای نژادهای کوچکتربه 226گرم وبرای نژادهای بزرگ به 908 گرم رسیده باشد تا ده درصد بیسکویت یا غذای آماده به آن افزود.

دسته سوم- پس ازشانزده هفتگی

باید روزی دو مرتبه به سگ غذا داد- درساعت 8 بامداد و 8 بعدازظهر- واین دو وعده غذای روزانه باید دربقیه طول زندگی سگ ادامه پیدا کند. به عقیده من روش جدید روزانه یک وعده غذا برای سگهای بالغ بی رحمانه است و زمینه آشغال خوری حیوان را فراهم می کند که می تواند منجربه فروبردن سنگ یا دیگراجسام خارجی شود. همچنین می تواند زمینه را برای پیچ خوردگی معده فراهم نماید که کشنده است.

غذاهای کنسروشده سگ

به اکثرغذاهای کنسروشده سگ. ویتامینها و مواد معدنی افزوده می شود وآنها را به یک غذای عالی تبدیل می کند اما دانستن این نکته ضروری است که گوشتهای کنسروشده اغلب حاوی درصد بالایی ازآب( دربعضی موارد تا 87 درصد) هستند. بنابراین روش است که باید حداقل به میزان دوبرابراز آنها به حیوان داد تا اطمینان حاصل شود که پروتئین دریافتی کافی می باشد. درصورتی که این کارانجام نشود حیوان همیشه گرسنه می ماند. درموارد نادری هنگامی که سگهای خود من (که به طورعادی با گوشت قرمزوسبزیجات تغذیه می شوند) ناچاربه خوردن گوشت کنسروشده هستند اصلا خشنود به نظرنمی رسند.

غذاهای ترکیبی

گوشت ساختگی که ازسویا ودیگرسبزیجات غنی ازپروتئین ساخته می شود غذاهای ایده آلی را برای سگ فراهم می کند ولی متاسفانه این گوشت درکشورما دردسترس عموم نیست. مخلوط غذاهای ترکیبی می توانند برای مدتی یک غذای رضایت بخش باشند ولی استفاده همیشگی ازآنها ممکن است زمینه سازاگزمای پوست و بثورات گوش باشد. بنابراین مسلما ازنظراقتصادی منطقی است که هرصاحب سگی تا حدامکان خود را پای بند به استفاده هرچه بیشترازغذاهای ایده آل بداند وبرای پرکردن حجم آن ازمواد جانشین استفاده نماید.

مقادیر

سگ تا سن نه ماهگی به بلوغ کامل نمی رسد.بنابراین مقدارغذا را بایستی اندک اندک پس ازسن چهارماهگی افزایش داد. سگهای کوچک بالغ (نژادهای کرن. جک راسل وغیره) روزانه حداقل به 454گرم غذا نیازدارند درحالی که نژادهای بزرگتر(ژرمن شفرد. لابرادور وغیره) دست کم به روزی36/1 کیلوگرم غذا احتیاج دارند. یک راه پسندیده برای تعیین مقدارصحیح غذا این است که آن را تقریبا معادل یک بیستم وزن بدن سگ درنظربگیرید. تغذیه صحیح حداکثرشانس را برای سالم بودن وسالم ماندن سگ فراهم می کند اما دوعامل مهم دیگرباقی مانده است که غفلت ازهریک ازآنها نه تنها می تواند سلامتی سگ را مختل کند بلکه زندگی آن را نیزبه مخاطره می اندازد. این دوعامل نگهداری وفعالیت بدنی است که درفصل بعد به آنها پرداخته خواهد شد.

رژیم گیاهی

چندین نفرازدارندگان سگ درانگلستان سگهای خود را با رژیم گیاهی تغذیه می کنند درحقیقت هم اکنون یک انجمن گیاهخواری سگ وجود دارد. اگرچه رژیم گیاهی با طبیعت گوشتخواری مغایرت دارد آنها ظاهرا می توانند با موفقیت پروتئین کافی را به شکل تخم مرغ و پنیروماهی آب پزتامین کنند- ماهی به آن اندازه درآب جوشانیده می شود که کلیه استخوانهای آن نرم گردد. مقداری سبزیجات خام ویک مکمل ویتامینی که ازنظر ویتامین B غنی باشد نیزبه آنها افزوده می گردد. من شخصا ترجیح می دهم که سگها با رژیم گوشتی که طبیعی تراست تغذیه شوند.

فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
  بهترین نژاد سگ مبارز در جهان کدام است؟


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
اَبر برچسبها